Stekt rådjursfilé med hasselback och svampsås
Denna rätt är för hjärtat och skälen.
Vintips till denna rätt - Garzón Reserva Tannat >>
Jag valde rådjur i detta fall eftersom jag råkade få tag på en fin bit men har du annat vilt hemma så funkar det garanterat bra det också. Svampsåsen gör jag på skogschampinjon och torkade trattkantareller och som alltid när man har torkad svamp ser jag till att ta vara på vätskan efter blötläggning. Denna rätt och kombination vill du inte missa!
Så här gör:
- Skär potatisen tunt utan att skära igenom helt. Lägg på i en ugnssäker form och hyvla över rejält med smör över alla potatisar. Baka i ugnen på 180C tills fin färg, ca 40-50 min. Ös potatisen var 5-10 min med smöret i formen. 15 min innan de är klara strör du över rejält med strödbröd och öser en sista gång med smör.
- Lägg den torkade svampen i 1,5dl varmt vatten. Låt ligga minst 15 min. Ta upp svampen och pressa ur vätskan men spar allt vätska. Skär ner champinjonerna smått men inte finhackat. I en panna med rikligt med smör steker du svampen tills den fått en gyllene färg. Tillsätt hackad schalottenlök, vitlök och hackad timjan och stek några minuter. Tillsätt vitt vin och kåt det koka ner till minst hälften återstår. Tillsätt svampvätskan från den torkade kantarellerna. Låt koka några minuter. Tillsätt grädde och koka ner till en fin konsistens. Smaka av med salt och lite svartpeppar.
- Skär av ändarna på haricots vertsen. Stek i panna med smör tills de fått lite färg men fortfarande har lite textur kvar. Smaka av med salt.
- Salta köttet runt om och stek köttet i panna tills det fått yta. Baka av i ugnen på 180C till 57C innertemperatur. Låt vila 15 min innan du skär upp köttet. Skär upp köttet och salta snittytorna lite.
Servera och njut.

Ingredienser
